Problemy ze spłatą hipoteki

Problemy ze spłatą hipoteki

Problemy ze spłatą hipoteki – jak sobie radzić?

Kiedy decydujemy się na kredyt hipoteczny, zdajemy sobie sprawę, że jego spłata będzie rozciągała się na kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat. I chociaż przeważnie podchodzimy to tego optymistycznie – trudno przewidzieć, co wydarzy się za 15 lat, czy będziemy wtedy lepiej zarabiać, a może zostaniemy bez stałego źródła dochodu, co zdecydowanie skomplikuje proces spłacania kredytu hipotecznego.

Opóźnienie ze spłatą raty kredytu hipotecznego

Spóźnienie z zapłatą raty kredytu może zdarzyć się każdemu, a jego powodów jest wiele. Od zwykłego zapomnienia wykonania przelewu, poprzez opóźnioną wypłatę, czy wreszcie utratę pracy. Jeśli do tego dojdzie i rata nie zostanie uregulowana w terminie, musimy spodziewać się upomnienia przysłanego przez bank, chociaż oczywiście nie od razu. W zależności od warunków umowy – pierwszego wezwania do zapłaty (monitu) należy spodziewać się po ok. dwóch tygodniach. Jeśli go zlekceważymy – dostaniemy kolejny, z wezwaniem do zapłaty i konkretnym terminem uregulowania należności oraz – ewentualnie z groźbą wypowiedzenia umowy kredytowej (w zależności od banku).

Możliwe rozwiązania

Jeśli zdajemy sobie sprawę, że nie będziemy w stanie spłacić kolejnej raty kredytu – możemy o tym poinformować bank i spróbować ubiegać się o zawieszenie rat, wydłużenie okresu spłaty kredytu lub o obniżenie raty kredytu hipotecznego. Jeśli mamy zaciągniętych kilka kredytów – możliwe jest również ubieganie się o kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu nasze zobowiązania zostaną połączone, a rata takiego kredytu będzie niższa, niż suma rat płaconych osobno.

Jeśli jednak żadne z tych rozwiązań nie pomoże, a my nadal nie będziemy wypłacalni – może spełnić się ten czarny scenariusz – czyli utrata nieruchomości, na którą zaciągnięty był kredyt hipoteczny. Jednak i w tym przypadku możemy nieco poprawić swoją i tak niekorzystną sytuację wobec banku. Możemy (oczywiście za zgodą wierzyciela) spróbować sprzedać nieruchomość na naszych warunkach. Istnieje bowiem spora szansa, że kwota jaką nam uda się uzyskać za sprzedaną nieruchomość będzie znacznie wyższa, niż cena za jaką sprzeda ją bank. A takiej sytuacji pozostałe zobowiązania wobec banku będą dla nas niższe.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

About the author

Admin administrator